Aramejski, jezik, kojim je govorio Isus Krist uskoro će izumrijeti.
Aramejskim se govorilo još u 12. stoljeću prije Krista. Dok mu je današnja sudbina da izumire.
To je jezik koji je bio u upotrebi još za stvaranja Starog Biblijskog Zavjeta, prije otprilike 3000 godina.
Jezik je, ili grupa jezika koji pripadaju semitskoj podskupini afrazijske jezične obitelji. Aramejska abeceda usvojena je kao osnova za mnoge druge jezike i preteča je hebrejskom, sirijskom i arapskom pismu.
Poslušajte Oče naš, otpjevan na Aramejskom.
Posljednji govornici
George Zaarour jedan je od posljednjih stručnjaka za Aramejski jezik koji je u njegovu selu Maluli u Siriji preživio do danas.
"Aramejski je u opasnosti. Ako se ovako nastavi, nestat će za pet do deset godina." Kaže Zaarour. "Danas 80% mještana ne govori aramejski, a preostalih 20% stariji su od 60 godina."
Malula je simbol kršćanske prisutnosti u području Damaska
Sirijski građanski rat je uvelike utjecao na očuvanje Aramejskog jezika. Džihadisti su osvojili selo 2013. godine, što je većinu kršćana prisililo da ga napuste. Režimske snage vratile su kontrolu nad Malulom iduće godine, ali dvije trećine izbjeglih još se nije vratilo. "Ratna generacija rađa se izvan Malule, u Damasku ili drugdje i prvo nauče arapski", kaže Zaarour.
Načelnik sela, 80-godišnji Elias Thaalab kaže: "Više od 2000 godina čuvamo jezik Isusa u svojim srcima. Mi smo među zadnjim ljudima na svijetu koji ga znaju."
Nema komentara:
Objavi komentar